Tozuyan Zemin Onarımları

Şap ve yüzey betonlarında tozuma neden oluşur?

Yüzey mukavemeti düşük olan şap ve yüzey betonlarında, üzerindeki trafiğin etkisiyle yüzeyden parçacıklar kopmar.  Bu çok küçük ama çok fazla miktarda olan kopan parcacıklar tozuma oluşturmaktadır.  

Yüzey tozuması nasıl önlenir?

Yüzey tozumasını önlemek için yüzey mukavemetini arttırmak gerekmektedir. Bir kaplama olmadan veya yüzey mukavemeti arttırılmadan bırakılan şap veya betonlarda tozuma mutlaka oluşur. 

Yeni yapılacak olan yüzey betonlarında tozuma nasıl önlenir? 

Eğer yeni yüzey betonu veya şap uygulatacaksanız ve yüzeyi ham beton olarak bırakacaksanız beton döküm aşamasında yüzeye yüzey sertleştirici uygulanması gerekmektedir. Üzerindeki trafik yüküne göre kullanılacak yüzey sertleştirici malzemenin cins ve miktarında değişiklikler olacaktır. 

Yeni yüzey betonu veya şapınızı ham olarak bırakmayacaksanız bu durumda beton uygulaması uygun perdah yöntemleriyle bitirilir ve minimum 21günlük bekleme süresinden sonra zemin uygun mukavemet ve nem değerine geldikten sonra yüzeye epoksi kaplama, poliüretan kaplama, poliüretan beton kaplama, poliürea kaplama, veya lityum silikat vb. uygulamalarıyla yüzey tozumasının ve yüzey emiciliğinin önüne geçilir. 

Eski şap ve yüzey betonlarındaki tozuma nasıl önlenir?

Eğer eski bir yüzey betonunuz veya şapınız  var ve tozuma yapıyorsa bu zemindeki tozumaya engel olmanın bir kaç yöntemi var.

1) Yüzeye toz bağlayıcı, düşük viskoziteli şeffaf epoksi uygulanır. Böylelikle uygulanan epoksi yüzeye hem emprenye olur, hemde yüzeyde ince bir film tabakası oluşturur. Bir tür yüzey cilası oluşur. 

(Kullanılabilecek malzeme = Mimpox ME10, Mimpox ME41, Mimpox ME42, Mimpox ME43)

2) Yüzeye akrilik reçine esaslı toz bağlayıcı uygulanır. (Kullanılabilecek malzeme = Mimpox AC77)

3) Yüzeye sıvı toz ve yüzey bağlayıcı malzeme uygulanması 

Yükseltilmiş döşeme altındaki toz problemi en ekonomik nasıl giderilir?

Yükseltilmiş döşemelerde döşeme üzerindeki trafik alt zemini etkileyerek betonda tozumaya sebep olmaktadır. Bu tür zeminlerde en ekonomik ve oldukça etkili bir yöntem zemine akrilik reçine esaslı toz bağlayıcı uygulamaktır.

(Kullanılabilecek malzeme = Mimpox AC77)

Eskiden yapılmış yüzey var, fakat zemin hem tozuyor hemde yüzey düzgünlüğü bozulmuş parçalar kopmuş. Ne yapabiliriz?

En ağır yüzey problemi aslında bu tür zeminlerdeki durumdur. Bu tür zemininiz var ise zemindeki kopan veya kopmaya elverişli parçalar yüzeyden uzaklaştırılır. Yüzeyin genel tozu alındıktan sonra yüzeye şeffaf epoksi uygulanır. (Mimpox ME10) ve şeffaf epoksi astar taze iken tüm yüzey kuru ve uygun gradasyondaki silis kumu ile kaplanır. Bir gün sonra yüzeydeki serbest kalan zemine yapışmamış olan kumlar yüzeyden uzaklaştırılır ve yüzeye kullanım amacına göre self levelling şap uygulanır. Böylelikle yeniden düzgün yüzey elde edilmiş olacaktır.