Tozuyan Zemin

Onarımları

Nedir?

Düşük yüzey mukavemeti olan zeminlerde, zemindeki trafik etkisiyle şap veya beton yüzeylerinde ufalanmalar, çok küçük parçacık kopmaları oluşur. Bu durum trafiğin miktarına göre az veya çok miktarda önce yüzey ve dolayısıyla ortam tozumasına neden olur. Bu tür tozuyan zeminlerdeki düşük yüzey mukavemeti nedeniyle yüzey iyileştirmesi olmadan yapıştırma esaslı bir kaplama yapmak da mümkün olmamaktadır. 

Nasıl önlenir?

Yüzey tozumasını önlemek için yüzey mukavemetini arttırmak gerekmektedir. Bir kaplama olmadan veya yüzey mukavemeti arttırılmadan bırakılan şap veya betonlarda tozuma mutlaka oluşur.

Yeni yapılacak olan saha betonlarında tozuma nasıl önlenir?

Eğer yeni yüzey betonu veya şap uygulaması yapacaksanız ve yüzeyi kaplama yapmaksızın kullanacaksanız, beton döküm aşamasında yüzeye yüzey sertleştirici uygulanması gerekmektedir. Üzerindeki trafik yüküne göre kullanılacak yüzey sertleştirici malzemenin cins ve miktarında değişiklikler olacaktır. Yeni yüzey betonu veya şapınızı ham olarak bırakmayacaksanız bu durumda beton uygulaması uygun perdah yöntemleriyle bitirilir ve minimum 21günlük bekleme süresinden sonra zemin uygun mukavemet ve nem değerine geldikten sonra yüzeye epoksi kaplama, poliüretan kaplama, poliüretan beton kaplama, poliürea kaplama veya lityum silikat vb. uygulamalarıyla yüzey tozumasının ve yüzey emiciliğinin önüne geçilir.

Eski şap ve yüzey betonlarındaki tozuma nasıl önlenir?

Eğer tozuma yapan bir zemininiz var ise,  bu tozumaya engel olmanın bir kaç yöntemi var.

1) Zemine yüzey tozunu bağlama amaçlı düşük viskoziteli epoksi uygulanarak zayıf yüzey tabakası güçlendirilir.

2) Yüzeye akrilik reçine esaslı toz bağlayıcı uygulanır. (Hafif trafiğe sahip zeminler için) 

3) Yüzeye sıvı toz ve yüzey bağlayıcı malzeme uygulanması

Yükseltilmiş döşeme altındaki toz problemi en ekonomik nasıl giderilir?

Yükseltilmiş döşemelerde döşeme üzerindeki trafik alt zemini etkileyerek betonda tozumaya sebep olmaktadır. Bu tür zeminlerde en ekonomik ve oldukça etkili bir yöntem zemine akrilik reçine esaslı toz bağlayıcı uygulamaktır. Eğer ortamda daha hassas bir çalışma yapılacaksa (sistem odası vb ) bu durumda yükseltilmiş döşeme altının epoksi ile kaplanması gerekmektedir.

  • 27 yıllık deneyim

  • Müşteri odaklı yaklaşım

  • Her koşulda güler yüzlü hizmet

  • Uygulama sonrası bakım hizmetleri 

  • Uygulama garantisi

  • Üretici firma desteği

  • Her zaman üst sınıf malzeme kullanımı

  • Ekonomik çözüm seçenekleri

  • Projelerinize mühendislik destek hizmeti

Mimay Yapı Kimyasalları

Haznedar Mahallesi, Parmak Sokak,

No:6/A Güngören İstanbul

t: +90 212 571 21 52 /53

f: +90 212 571 21 59

m: info@mimay.com