Epoksi Kaplama

brndt1.jpg

Nedir ?

Epoksi, yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Sertleşmesini tamamladıktan sonra suya, alkaliye ve asitlere karşı direnci yüksektir. İki bileşenden oluşur. İki bileşenin karıştırılmasından yaklaşık bir hafta sonra nihai sertliğe ulaşır. Epoksi kaplama özellikle endüstriyel zeminlerde oldukça yaygın kullanılan bir kaplama türüdür. 

Hangi zeminlerde kullanılır ? 

Fabrika üretim alanları, depo zeminleri, küçük atölye zeminleri, endüstriyel mutfak zeminleri, bulaşıkhane zeminleri, hastane genel mekanları , ameliyathane zeminleri vb. eksiz ve yüksek dayanım istenen yerlerde kullanılır.

Epoksi kaplama yapılacak zeminlerin özellikleri ne olmalıdır?

Epoksi kaplama yapılacak zeminler sağlam, tutunma gücü yüksek, yüzey düzgünlüğü iyi olan zeminler olmalıdır. Eğer zemin sağlam değilse kaplama öncesi zeminin mukavemetinin arttırılması, yüzeyi düzgün değil ise yine kaplama öncesi yüzeyin düzeltilme işlemlerinden geçirilmesi gerekmektedir. Çok pürüzsüz yüzeylerde epoksi zemin kaplama öncesi makine yardımıyla pürüzlendirilme yapılması zorunludur.

Renk seçenekleri nelerdir? 

Epoksi kaplama yapılmasındaki en büyük avantajlardan biri çok zengin renk seçeneklerine sahip olmasıdır. Hemen hemen istediğiniz renkte epoksi kaplama yapılabilir. 

Renk seçimi fiyatı etkiliyormu?

Pastel renklerde fiyat farkı olmamakla birlikte çok canlı renklerde (Kırmızı, parlament mavi, sarı vb) fiyat farkı olmaktadır.

Fiyatlandırma nasıl olmaktadır? 

Epoksi kaplamada fiyatlandırma çok küçük işler hariç m2 birim fiyatı üzerinden hesap yapılmaktadır.

Yüzey seçenekleri nelerdir ve neye göre tercih yapmalıyız? 

Epoksi yüzeyi genelde dokulu ve düz olarak ikiye ayrılmakta. Eğer kaymazlık isteniyorsa dokulu yüzey tercih edilmelidir.

Temizliğin kolaylığı açısında hijyenin ön planda olduğu alanlarda düz yüzeyli epoksi kaplamalar tercih edilmektedir.

Uygulama fotoğrafları
Diğer epoksi uygulama fotoğrafları için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz!