Self Levelling Şap Uygulamaları

Self Levelling Şap

Selflevel.jpg

"Self Levelling Şap" , "Denge Şapı", "Akıllı Şap", "Civalı Şap" Nedir?

Günümüzde zemin kaplama malzemesi ancak düzgün yüzeyler üzerine kaplanabiliyor. Eğer dalgalı bir yüzey üzerine bir parke kaplama yapılırsa, parkede istenmeyen esnemeler veya istenmeyen rahatsız edici çatırtı sesleri duyacaksınız. Bu ve bunun gibi problemleri gidermenin tek yolu yapılacak kaplama altındaki zeminin düzeltilmesidir. 

Zemin düzeltmede kullanılacak malzeme ise self levelling şap'tır. Self levelling şap, kendiliğinden yayılan, süper akışkan, bu akışkanlığından dolayı her türlü zemine akı, uyum sağlayan bir harç türüdür. Self levelling şap, kendiliğinden yayılma özelliğinden dolayı oldukça sık olarak "akıllı şap" "denge şapı" veya "civalı şap" olarak da adlandırılmaktadır. Bu tanımlamalardan dolayı zaman zaman nihai kullanıcılardan bizlere ,  self levelling şapın içerisinde civa varmı, bu civa sağlığa zararlımı vb. sorular gelmekte. Burada tekrar etmekte fayda görüyoruz; self levelling şap, çimento ve süper akışkanlaştırıcı malzemeler içermektedir. Kesinlikle civa ve sağlığa doğrudan zararlı maddeler  içermemektedir.

Self levelling şap, hangi malzemelerin altında kullanılır? 

Masif parke, lamine parke, laminat parke, pvc kaplama, lineloum kaplama, halı kaplama, epoksi kaplama altında kullanılır.  Kullanılacak self levelling şapın kalitesi, diğer bir ifadeyle basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve aşınma dayanımı, şapın üzerine kaplanacak kaplama türü ile doğrudan ilgilidir.  Epoksi kaplama, masif parke, yapıştırma lamine parke yapılacaksa, kullanılacak olan self levelling şapın basınç vb dayanım değerleri halı veya pvc altında kullanılacak olan self levelling şapa göre daha yüksek olmalıdır. Bu da, örneğin yapıştırma lamine parke altında kullanılacak olan self levelling şapın, laminat parke altında kullanılacak olan self levelling şaptan daha maliyetli olacağı anlamına gelmektedir. 

Self Levelling Şap / Foto Galeri